تبلیغات
شهر گمشده - موتور جستجوی معکوس عکس چیست؟
پنجشنبه 11 آبان 1391

موتور جستجوی معکوس عکس چیست؟

   نوشته شده توسط: ضیاء غالبی    


 منظور از موتور جستجوی معکوس عکس چیست؟ موتور جستجوی معکوس عکس در مقابل “موتور جستجوی عکس” قرار می گیرد.

در موتور جستجوی عکس (مانند Google Image Search)،شما یک متن یا عبارت را وارد می کنید و موتور جستجو، عکس های مشابه یا نزدیک به عبارت را بر اساس الگوریتم های مختلف به شما نشان می دهد. اما در موتور جستجوی معکوس عکس، شما یک عکس را به موتور جستجو تحویل می دهید و موتور جستجوی، عکس های مشابه آن را نمایش می دهد .

 

یکی از کاربردهای این نوع موتورهای جستجو ایجاد امکان جستجوی استفاده یا سوء استفاده احتمالی از عکس هایی که متعلق به شما هستند در سایت های دیگر است. برا یجستجوی متن به راحتی می توانید بخشی از متن مورد نظر خود را در سایت هایی مانند Google جستجو کنید و ببینید که آیا کسی از آن استفاده کرده است یا نه اما در مورد عکس ها چطور؟ پاسخ، موتور جستجوی معکوس عکس است. کاربرد دیگر در طراحی لوگو است. می توانید بگردید ببینید آیا لوگویی مشابه لوگوی طراحی شده برای شما (یا توسط شما) قبلاً توسط موسسه یا سازمان یا شرکت دیگری طراحی شده است یا خیر. یک کاربرد دیگر آن پیدا کردن عکس های تبلیغاتی است. مثلاً فرض کنید در یک سایت خاص، از یک تصویر (مثلاً عکس یک مسجد خاص و …) خوشتان آمده است اما روی عکس متن های یا علامت هایی وجود دارد که نمی خواهید آن علامت ها یا متنها در عکس مورد استفاده شما وجود داشته باشد. یک راهکار این است که با فوتوشاپ و فوتوایمپکت و نرم افزارهای مشابه و صرف وقت کافی، علامت ها و نوشته ها را از عکس پاک کنید.


 

یک راه حل ساده تر این است که در موتور های جستجوی معکوس عکس، به دنبال سایر عکس های مشابه بگردید. احتمالا یک نفر قبل از شما وقت گذاشته و عکس مورد نظر را تمیز کرده است و یا شاید حتی بتوانید عکس اصلی ر ا پیدا کنید. یک کاربرد دیگر پیدا کردن عکس با اندازه های دیگر است. مثلاً یک عکس از یک موضوع خاص را پیدا کرده اید اما آن عکس کوچک است و می خواهید عکس بزرگتری پیدا کنید. کافی است آن را در این موتورهای جستجوی عکس مورد جستجو قرار دهید تا سایر سایز های آن عکس را که در سایت های مختلف یا شاید حتی در آن سایت قرار دارد بیابید. یک کاربرد تفریحی دیگر نیز وجود دارد : پیدا کردن تغییرات ایجاد شده روی عکس!!!. مثلاً کافی است عکس یک هنرپیشه یا یک شخصیت معروف را در سایت ببینید. آن عکس را به موتور جستجو تحویل می دهید و می توانید انواع و اقسام کارهای گرافیکی انجام شده توسط گرافیست های حرفه ای و آماتور با آن عکس را در اینترنت پیدا کنید!!!.


 

موتور های جستجوی مختلفی برای جستجوی عکس یا جستجوی معکوس عکس وجود دارند که برخی از آنها را می توانید با مراجعه به سایت comptalks.com در نشانی :


 

http://www.comptalks.com/top-10-reverse-image-search-engines


 

مشاهده نمایید اما من شخصاً TinEye را ترجیح می دهم.